OBRÓBKA SZKŁA NA CENTRACH OBRÓBCZYCH CNC

Strzałka

Na czym polega obróbka CNC szkła?

Obróbka CNC szkła to procesy realizowane przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn numerycznych sterowanych komputerowo. Nowoczesny park maszynowy wraz z dedykowanym oprogramowaniem pozwala nam realizować wiele różnych projektów, w ramach których możemy uzyskać niemal dowolny kształt szklanego elementu. Na centrum obróbczym CNC wykonujemy formatki szklane oraz lustra, wykorzystując pliki z zaprojektowanym kształtem w różnych programach typu CAD. Ważne jest odpowiednie przygotowanie plików z rysunkami w programach CAD (dxf, dwg), ponieważ to na ich podstawie następuje wierne odwzorowanie wykonywanych na obrabiarkach CNC produktów ze szkła i luster.

Możliwości produkcyjne w zakresie obróbki CNC szkła

Centra obróbcze CNC służą do kompleksowej obróbki szkła. Podstawowe operacje to:

  • obróbka szkła do zadanych kształtów,
  • szlifowanie krawędzi,
Obróbka szkła metodą CNC to proces technologiczny, który może być wykonywany na różnych rodzajach szkła. W praktyce, wykorzystując posiadane przez nas maszyny CNC do szkła, obróbce poddać możemy tafle:
  • monolityczne,
  • laminowane,
  • powłokowe, czyli zarówno lustra, jak i szkło malowane czy z powłokami specjalnymi.

Zlecając nam obróbkę szkła CNC, należy pamiętać o wymiarach formatki, które jesteśmy w stanie obsłużyć, wykorzystując nasz park maszynowy. Grubość szkła może wynieść od 3 do nawet 55 milimetrów. Maksymalny wymiar tafli może wynieść natomiast 3400 x 2000 milimetrów. Przedstawione wymiary uzależnione są jednak od rodzaju wykonywanej obróbki oraz wykorzystywanych w tym celu narzędzi, co wynika między innymi z zastosowania tarcz i frezów o różnych średnicach.

ISTOTNE WARUNKI TECHNICZNE OBRÓBKI CNC
wymiary formatki
  • wymiar maksymalny: 3400 x 2000 mm
    UWAGA: maksymalna wielkość formatki zależy od rodzaju obróbki i wykorzystywanych do tego narzędzi (np. różne średnice tarcz, średnice frezów).
  • wymiar minimalny:
    - dla szlifu polerowanego - 320 x 170 mm lub fi 300 mm
    - dla szlifu matowego - 320 x 170 mm lub fi 200 mm
grubości szkła 3-55 mm
rodzaje szkła
  • monolityczne
  • laminaty
  • powłokowe
    - lustra
    - malowane
    - z powłokami specjalnymi
rodzaje szlifów
  • płaski (3-55 mm)
  • półokrągły (4-19 mm)
  • półokrągły pełny (15 i 19 mm)
  • OG (15 i 19 mm)
  • podwójny OG2 (15 mm)
  • rodzaje szlifów:
    zgrubny
    matowy
    polerowany
wiercenie otworów
  • wykonywane wiertłami lub frezowane i szlifowane
  • wielkości dostępnych wierteł: Ø 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 25, 26, 27 mm
  • frezowanie i szlifowanie otworów od fi 20 bez ograniczenia do pełnych mm
  • polerowanie otworów od fi 50 mm
  • pogłębianie stożkowe otworu (rozwiercanie): fi > 60 mm
wycinanie kształtów wewnętrznych
  • minimalny promień wewnętrzny matowy:
    - R = 6,5 mm dla szkła grubości 3 - 6 mm
    - R = 8 mm dla szkła grubości 8 - 12 mm
    - R = 10 mm dla szkła grubości 15 - 19 mm
  • minimalny promień wewnętrzny polerowany: R = 25 mm

Wycinanie kształtów w szkle

Frezowanie szkła to podstawowa czynność wykonywana w ramach obróbki CNC. Umożliwia ona uzyskiwanie zarówno regularnych kształtów, jak i wykonywanie nieregularnych form, co pozwala uzyskać element o praktycznie dowolnym kształcie. Cięcie szkła CNC umożliwia także wykonanie otworów wewnętrznych, których parametry dostosowane są do potrzeb klienta. W praktyce centra CNC pozwalają nie tylko wykonywać duże wycięcia w szkle, ale wycinać również otwory o nieregularnym kształcie.

Szlifowanie krawędzi metodą CNC

Szlifowanie szkła to proces obróbki, który ma na celu usunięcie z krawędzi tafli wszelkich nierówności i zadr. W efekcie szklany element jest nie tylko bezpieczny, ale posiada także gładkie i równe krawędzie. Centra obróbcze CNC umożliwiają wykonanie trzech podstawowych rodzajów szlifów, a mianowicie zgrubny, matowy oraz polerowany. Rodzaj wykończenia uzależniony jest od oczekiwań klienta oraz tego, czy szklany element będzie poddawany dalszej obróbce.

Wiercenie otworów

W ramach obróbki szkła metodą CNC oferujemy także wykonywanie otworów w szklanych elementach. W zależności od grubości obrabianej tafli oraz wielkości otworu są one wykonywane na dwa sposoby, a mianowicie przy użyciu dedykowanego wiertła, lub frezowane i szlifowane. Możliwe jest również pogłębianie stożkowe otworów, które pozwala na estetyczny montaż szkła w docelowych zastosowaniach.

Zalety obróbki szkła metodą CNC

Obróbka szkła CNC w naszej produkcji jest stosowana bardzo często, co wynika z możliwości uzyskania praktycznie dowolnego kształtu elementu szklanego oraz innych korzyści płynących z wykorzystania maszyn CNC. Zalety przetwarzanego na tych stanowiskach szkła to wysoka precyzja, gwarancja powtarzalności kształtu przy produkcji seryjnej i wysoka estetyka wykończenia. Na centrach CNC realizuje się zarówno małe, jak i duże gabarytowo formatki, w ilościach od pojedynczych sztuk, poprzez małe serie, aż po produkcję wielkoseryjną. Bardzo ważna jest także wysoka jakość wykończenia szklanych elementów, ponieważ dzięki obróbce CNC nie posiadają one odprysków i zarysowań.

FAQ

Maszyny numeryczne umożliwiają obróbkę nie tylko szkła monolitycznego, ale także tafli laminowanych oraz powłokowych. W efekcie obróbka CNC może zostać zastosowana zarówno w przypadku szyb, jak i elementów konstrukcyjnych, szklanych dekoracji czy luster.

Szlifowanie CNC pozwala uzyskać kilka różnych rodzajów szlifów, a mianowicie szlif płaski, półokrągły, półokrągły pełny, OG czy podwójny OG2. Możliwość wykonania konkretnego rodzaju szlifu uzależniona jest od grubości tafli, a najbardziej uniwersalny jest szlif płaski, który można wykonać na wszystkich szklanych elementach wykonywanych na centrach CNC.

Centra obróbcze CNC pozwalają wykończyć szklany element zgodnie z oczekiwaniami klienta. W praktyce możliwe jest wykonanie nie tylko szlifu zgrubnego stanowiącego podstawową obróbkę szkła, ale również matowego lub polerowanego, który może stanowić końcowy efekt wykończenia szklanego elementu.

Nie, pomimo że zaletą wykorzystania maszyn numerycznych jest powtarzalność, dzięki której jest to metoda obróbki sprawdzająca się przy produkcji wielkoseryjnej. W praktyce jednak na centrach CNC realizujemy zarówno duże, jak i małe realizacje w ilościach poczynając od pojedynczych sztuk.

Cena ustalana jest w tym przypadku indywidualnie, co wynika z faktu, że wpływa na nią zarówno wielkość czy rodzaj szklanych tafli, które będą poddawane obróbce, jak i zakres wykonywanych czynności obróbczych. Wynika to z faktu, że inny będzie koszt szlifowania szklanych tafli, a jeszcze inna cena wycinania elementów o nieregularnym kształcie. Poza tym na koszt wpływa także wielkość zamówienia, w związku z czym chcąc go poznać, należy wysłać do nas zapytanie ofertowe.

Zapytaj
o ofertę

Interesuje Cię szkło lub lustra?

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji! Napisz do nas, odpowiemy błyskawicznie!
Wyślij maila na oferty@dubielvitrum.pl lub wypełnij poniższy formularz: